Haberler

  • E-bülten listesine katıl

  • E-bülten listesine katıl
    Haber, duyuru ve kampanyalarımızdan e-posta ile haberdar olmak isterseniz aşağıdaki ilgili alanlara e-posta adresinizi ekleyerek kaydolabilirsiniz.
HABERLER
Metal İşleme Makinelerinde Hassasiyetin Gücü (2017)
Onplus
G.A: Öncelikle sizi ve firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?
 
1974 doğumluyum. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunuyum. 1996 yılından beri CNC Talaşlı İmalat Makineleri sektörünün içindeyim. Onplus Teknoloji’yi, Türk metal işleme endüstrisi ve ihtiyaç olduğunu gözlemlediğimiz yüksek teknolojili ve katma değerli ürünleri, hizmetleri endüstrimize sunabilmek amacıyla, 5 yıl önce kurduk. Bu amaç doğrultusunda da faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?
 
Müşterilerimize üç ana konu başlığı altında ürünler ve hizmetler sunuyoruz. Bunlardan birincisi ağır makine olarak tabir ettiğimiz ürünlerdir. Bunlar genel olarak
1 metre ve üzeri parçaların işlenmesine yönelik ürünlerdir. Türkiye’de tek yetkili temsilcisi olduğumuz Güney Kore’den HNK ve Avusturya’dan WFL firmalarıyla çalışıyoruz. İkincisi, hassas ve çok adetli parça üretimine yönelik ürünlerdir. Burada da genel olarak 1-400 mm parça boyutu olan, yüksek adetli, hassas ve görece küçük parçaların üretimine yönelik makineler yer almaktadır. Bu alanda da yine tek yetkili temsilcisi olduğumuz İsviçre’den MIKRON transfer tezgâhları vardır, Çek Cumhuriyeti’nden TAJMAC çok milli otomat tezgâhları vardır. Ayrıca bu segmentte bu yıl içerisinde tanıtımını yapacağımız yeni bir markamız daha var. Üçüncü grubumuz, dişli tasarım ve üretime yönelik ürün hattımız olan gruptur. Burada ağırlıklı olarak yazılım ve mühendislik hizmeti sunuyoruz. Dişli üretim ve tasarım grubuna yönelik en önemli ürünümüz KISSsoft’tur. KISSsoft, dişli ve dişli kutusu tasarım yazılımında sektörümüzde oldukça yaygın kullanılan, bilinen bir üründür. Dişli konusu olan makine elemanlarının dişli özelinde tasarımını, analizini yapabileceğiniz ve komple sistemlerin, rüzgâr türbinleri ya da traktör transmisyonları gibi ürünlerin tasarımını entegre biçimde yapabileceğiniz bir yazılımdır. Bununla ilgili eğitim, danışmanlık ve destek faaliyetlerimize devam ediyoruz. Dişli üretim makineleri ve teknolojileri konusunda da çözümlerimiz vardır.
 
G.A: Firma olarak en iddialı olduğunuz ürün dalı hangisidir? Hangi ürününüzle daha çok tercih ediliyorsunuz?
 
İddiasız olacağımız ürünü portföyümüze dahil etmiyoruz. Bütün ürünlerimiz kendi dalında en iyisidir. Bunlar, kullanıcısına çok büyük katma değer katan ürünlerdir. Herhangi bir ürün bizim değerlendirme ve kontrolümüzden geçmeden ürün portföyümüze giremez. O yüzden iddalı ya da iddasız gibi bir ayrıştırma yapmak durumunda değiliz.
 
G.A: Ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretiyorsunuz?
 
Geçmişi değerlendirdiğimiz vakit, ağırlıklı olarak havacılık sanayiine yönelik çalışıyoruz. Bunun yanı sıra, otomotiv, savunma, makine imalatı ve beyaz eşya imalatı da takip eden sektörlerdir.
 
G.A: Satış ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Bizim ürün portföyümüz görece özel ürünler olduğu için konvansiyonel bir satış sistemi yürütmek yerine daha fazla know-how transferi de içeren yöntemler kullanılıyoruz.Satış faaliyetlerimizi; uygulamalı olarak göstermek, kendi parçalarını denemek, zaman ve verimlilik analizlerini yapmak şeklinde yürütüyoruz. Satış sonrasında da yine aynı şekilde; prensip olarak özel üretim makineler temin edildiği için, genellikle üretici firmaların teknisyenleri makineleri kuruyor. Fakat arıza giderme, bakım, kontrol ve kalibrasyon hizmetlerinde çok ağırlıklı olarak kendi yerli ekibimizle işi yürütüyoruz. Ekibimizin sertifikasyon ve eğitim işlemleri tamamlandı, gerekli teçhizat da temin edildi ve kullanılmaya başlandı. Hatta öyle bir noktaya geldik ki, satışını bizim yapmadığımız ama bizim portföyümüze uygun olan, benzer ve bilgimiz dahilinde olan başka marka ürünlere de bu hizmetleri verir hale geldik. Kaliteli firma-larla bakım anlaşmaları yapar durumdayız. Bizim yola çıkış amaçlarımızdan birisi de bu tip özel ürünlerin yerli olarak desteklenebilmesiydi. Henüz yüzde yüz olmasa da bu hedefimize yüksek oranda ulaştık diyebiliriz. Hatta bazen makine üreticisi yabancı firmalarımız, kendi işleri ya da başka ülkelerdeki işleri için bizden destek ister hale geldi. Bu anlamda çalışma arkadaşlarımla gurur duyuyorum.

G.A: Müşterilerinize yönelik eğitimler ve seminerler de düzenliyorsunuz, bu konuda neler söylemek istersiniz?
 
Bunu ağırlıklı olarak KISSsoft için yapıyoruz. Çünkü KISSsoft bir mühendislik yazılımıdır ve yazılımın “yazılım” olarak eğitimi pek bir anlam ifade etmez. Bizim amacımız, onun arkasındaki hesaplamaların detaylarını, mühendislik bilgisinin eğitimini vermektir. Maalesef bu ülkemizde oldukça eksik kalan bir alandır. Gerek kullanıcılarımıza gerek üniversitelere ya da kullanıcılarımızın haricinde talepte bulunan firmalara mühendislik hizmetleri veriyoruz. Diğer makinelerle ilgili de open house tarzında aktiviteler düzenleyerek, kullanıcılara uygulamalar ve makineler üzerinde bilgi vermek tarzında çalışmalar yapıyoruz.

G.A: KISSsoft isimli İsviçre menşeli bir dişli ve dişli kutusu tasarım yazılımını üreticiye sunuyorsunuz. Bu ürünle ilgili bilgi verir misiniz?
 
KISSsoft, 30 yıl kadar önce Dr. Ulrich Kissling tarafından ,ki kendisi İsviçre’de bir dişli üreticisidir, kendi kullanımı için üretilmiş, daha sonra da ticarileştirilmiş bir yazılımdır. Bu yazılım, dişli ve dişli kutusu endüstrisinde, 30 yıl içerisinde sürekli büyüyerek, sürekli kendini geliştirerek, çok iyi bir noktaya gelmiştir. Rakipleri arasından ciddi anlamda öne çıkmıştır, özellikle de fiyat-performans anlamında. Tabii bunu sektörde herkes bildiği ve dikkat çektiği için, 2017’nin Nisan ayında dişli üretimi konusunda dünyanın en büyük firması olan Gleason firması KISSsoft’u bünyesine kattı. Şimdi Gleason’ın gücüyle birlikte, yazılım gücü ve imalat bilgisiyle birlikte daha da entegre çalışmaya başlamıştır.
KISSsoft güncel standartlar üzerinde hesaplamalar yapan bir yazılımdır. Bu, tasarlanan, üretilen dişli kutularının sertifikasyonu anlamında da işleri kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Ayrıca hesaplama süreleri olarak diğer metotlara göre çok daha hızlı ve daha doğru sonuçlar veriyor. İki versiyon öncesinde piyasaya sürülen sonlu elemanlar modülüyle yapmış olduğunuz gövde analizlerini KISSsoft’a entegre ederek, tasarımın tamamını kontrol edebiliyor ve analiz edebiliyorsunuz, raporlamalarını alabiliyorsunuz. Yine eklenen verimlilik ve sürdürülebilirlik analizleriyle, yazılımın kabiliyetleri daha da ileri safhaya taşındı. KISSsoft kullanıcılarına çok büyük değer katan bir üründür.
 
G.A: Piyasadaki rekabet ortamı hakkında neler düşünüyorsunuz?
 
Piyasa kendi şartlarını oluşturuyor. Gerek dünya gerekse Türkiye konjonktürünün yarattığı durumlar, imalat endüstrisinde her geçen sene zorlu şartlara itiyor bizi şüphesiz.
 
G.A: Sektörün Endüstri 4.0 kapsamındaki gelişimini değerlendirir misiniz?
 
Sektörün, Endüstri 4.0 uygulamalarının verimlilik ve katma değer getireceğinin farkında olunması pozitif bir durum. Dünyayla rekabet anlamında bu yaklaşımın olmazsa olmaz olduğunun bilinmesi iyi bir şeydir. Fakat uygulama kapsamında değişik safhalar, değişik yaklaşımlar var. Şu aşamada birçok yanlış anlayış, yanlış uygulama ile karşı karşıya gelebiliyoruz. Fakat zamanla bunların da aşılabileceğini düşünüyorum.
 
G.A: Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Kısa vadede burada bahsi geçen yeni ürünlerimizi devreye sokacağız. Yılın ilk yarısında bazı aktiviteler yapmayı planlıyoruz, “kullanıcı günleri” gibi. Bu zamana kadar yaptığımız ve maalesef Türkiye’de çok değer bulmayan bir işlem var ki bu da az önce de bahsettiğimiz gibi satış sonrası hizmetlerinin yerlileştirilmesidir. Türkiye’de ciddi bir trend var, o da “yerlileşme trendi”. Bana göre, makineler gibi dinamik malzemeleri olduğu gibi, satış sonrası hizmet dediğimiz hizmetleri yerlileştirmek de bir yerlileştirme eylemidir. Bu elle tutulup gözle görülemeyen, teraziye koyulamayan bir şey olduğu için, piyasada pek kıymet görmüyor. Bizim mühendislik bilgilerini, tasarım bilgilerini, tasarım işlerini, satış sonrası hizmetleri, uygulama işlerini yerlileştirme konusunda hedeflerimiz ve projelerimiz var. Bunları hayata geçirmek için çalışacağız.

G.A: 2017 yılını firmanız açısından değerlendirir misiniz?
 
2017 yılında maddi hedeflerimize ulaşmamızın yanısıra sayısal olmayan hedefler, yani kazanımlar anlamında da çok verimli geçen bir yıl oldu. Kabiliyetlerimizi, tecrübelerimizi artırdık, altyapımızı iyileştirdik, yatırımlarımızı tamamladık. Endüstriye daha faydalı ve verimli olacak iş birlikleri geliştirdik. Bu anlamda, kazanımlar bakımından hedeflerimize ulaştık diyebiliriz.
 
G.A: Firma olarak yeni yıldan beklentileriniz nelerdir?

Yeni yılda ülkemizin, kaynaklarını daha da fazla bir şekilde üretim endüstrisine aktarmasını umuyoruz. Çünkü ülkemizin başka bir doğal kaynağı yok, üretim yapmak zorundayız. Altyapı, inşaat vb. yatırımlar da şüphesiz önemli fakat dengeyi tutturacak biçimde politikalar izlenirse ülkemize daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Bizler bu anlamda ümitliyiz.

G.A: Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Sizin yaklaşımınız ve çalışmalarınızla ilgili, güç aktarım anlamında, transmisyon, dişli ki bu konu makine mühendisliğinin çok önemli alanlarından birisidir ve ülkemizin de çok büyük ihtiyacıdır, bu konulardaki çalışmalar için hem teşekkür ederim hem de tebrik ederim. Çalışmalarınızın, başarılarınızın artarak devam etmesini dilerim

2018-09-17
Bu Makaleyi paylaşmak ister misiniz?