Haberler

  • E-bülten listesine katıl

  • E-bülten listesine katıl
    Haber, duyuru ve kampanyalarımızdan e-posta ile haberdar olmak isterseniz aşağıdaki ilgili alanlara e-posta adresinizi ekleyerek kaydolabilirsiniz.
HABERLER
Metal üretim sektörüne çözüm (2013)

 

ONPLUS’ı ne zaman kurdunuz?

Firmamızı, metal işleme sektörüne ileri teknoloji ürünleri, mühendislik çözümlerini ve firmalara artı değer yaratan ürünlerin tedariğini sağlamak amacıyla 2013 yılının başında kurduk. Bilgiyi ve hizmeti ‘yerli’leştirerek, ülkemizin cari açığına, firmalarımızın verimlilik ihtiyacına katkıda bulunmayı amaçladık. Bu ürünleri tedarik ederken mümkün mertebe biz de bilgiyi yerlileştirmeye çalışıyoruz. 

Nedir bu ürünler, biraz örnek verebilir misiniz?

Örnek vermek gerekirse transfer tezgahları… Burada İsviçre’den Mikron firmasıyla çalışıyoruz. Mikron, yüksek hassasiyetli karmaşık metal komponentlerin, çok adetli ve verimli üretimi için lider işleme çözümleri tedarikçisidir. Düşük toleranslı, özel ve yüksek adetli parçalar ile olabilen en iyi çözümü sunabilmektedir. Bu tezgahlardaki asıl amaç; çok yüksek adetli ve hassas parçaların parça başına maliyetine en düşük olacak şekilde üretebilmektir. 

Hangi markalarla çalışıyorsunuz?

HNK, Güney Kore’nin en büyük geniş boyutlu ağır iş takım tezgahı üreticisidir. 50 yılı aşkın üretim tecrübesi ile CNC Borverk, CNC dik torna, CNC köprü tipi işleme merkezleri standart üretim programında yer alır.

Kisssoft, makina elemanlarının boyutlandırma hesaplarını yapan paket bir programdır. Dişliler, güç iletişim sistemi içerisinde yer alan temel elemanlardır. Kisssoft dişlileri boyutlandırma ve tasarım kolaylığı sağlamasının yanında şaftlar, rulmanlar, bağlama elemanları, yaylar, hatta kayış/kasnak mekanizmalarının da hesabını yapabilir. Ayrıca zor sistemler arasında dönüştürme ve tolerans hesaplamaları gibi ek modüller ile de değişik çözümler sunulabilmektedir.

Climax, bakım onarım için talaş kaldıran portatif takım tezgahları üretiminde dünyadaki en tecrübeli firmadır. 

Breton, konusunda lider yüksek hızlı 5 eksen CNC işleme merkezi üreticisidir. Çelik, alüminyum, kompozit gibi geniş bir malzeme aralığında havacılık, kalıp, makina gibi değişik endüstrilere hitap ediyor.

Söz konusu ürünler daha çok hangi sektörleri daha çok kapsıyor?

Halihazırda ağırlıklı olarak otomotiv; daha sonra beyaz eşya, makina imalatı, enerji sektörü komponentleri ve savunma sanayine yönelik çözümlerimiz var. Şüphesiz, parolamız olan verimlilik adına yeni ürünlerimizi de yakında sektörümüze sunacağız.

Müşterilerinize satış sonrasında nasıl hizmet sağlıyorsunuz?

Satış sonrası hizmetler, bizim içinde kritik önem ve öncelik taşıyor. Ürün portföyümüze baktığınızda yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek ürünler görüyorsunuz. Biz bu özel ürünlerimize özel hizmet verecek uzmanlar ile çalışıyoruz. Müşterilerimizle cezai koşullar da içeren, kaliteli satış sonrası hizmetler taahhüdünde bulunuyoruz ve bunu en sıkı biçimde gerçekleştirerek görevimizi yapıyoruz. En iyi ekipmanı satın alabilirsiniz ama bu gerekli ve yeterli satış sonrası hizmetler ile birlikte olmaz ise ekipmanın en iyiliği kalmaz ortada. 

Özellikle piyasada son beş yıldır enerji verimliliği üzerine çok duruluyor. Sizin markanızın enerji verimliliğine bakış açısı nedir?

Kendi sınıflarında, kendi ürün gamı içerisindeki dünyada ileri seviye, lider firmalarla çalıştığımız için onlar halihazırda zaten Avrupa veya Amerika kanalıyla enerji verimliliği konusuna son derece önem veriyorlar. Dolayısı ile bizim ürünlerimiz zaten ileri seviyede verimli oluyor. Enerji verimliliği açısından bizim verdiğimiz çözümler, üretilen ürünlerde enerji verimliliği sağlıyor. Yani, çok yüksek hassasiyetli, toleranslı parçaların seri üretiminde üretilen parçalar, o firma için kendi üretiminde dünya çapında en verimli ürünün üretilmesini sağlıyor. 

Başka bir örnek vermem gerekirse makina elemanları, dişli ve dişli kutusu analiz hesaplama yazılımının Türkiye’de temsilciliğini yapıyoruz. Burada da örneklerden bir tanesi rüzgar tribünü tasarlanması konusudur. Rüzgar türbini tasarlanmasında olabilecek en hassas alternatiflerin bulunmasını sağlayarak, üretilen enerjinin en verimli olmasını sağlıyoruz. Bu tabii diğer transmisyon sistemleri için de geçerli; traktör transmisyonu da tasarlasanız da, herhangi bir redüktör tasarlarsanız da aynı şey. Bu anlamda hizmetini verdiğimiz, satışını gerçekleştirdiğimiz ürünler sonuç itibariyle enerji verimliliği sağlayacak ürünlerin üretilmesine ve tasarlanmasına yardımcı oluyor.

Bu kapsamda önemli olarak gördüğünüz son projeden bahseder misiniz?

Kisssoft marka ve İsviçre menşeli bir ürünümüzden bahsedeyim. Fiyat/performans açısından değerlendirildiğinde dünyada benzerlerinin arasındaki en iyi üründür. Hem kullanımı kolay, hem de sonuçları son derece verimli bir ürün. Bu çözümle birlikte firma içi olarak ticari noktadan bakarsanız; normalde manuel hesaplanacak bir sistemin belki 500-600 mühendislik saatinde tasarlanacak bir sistemi 30-40 saatte hesaplayabiliyorsunuz. Tabii çok daha hassas tasarlayabiliyorsunuz. Yanılma payı çok daha düşük, elle hesaplamada dikkat edemeyeceğiniz birçok kriterin de doğru tasarlanmasına ön ayak oluyor.

Mühendislik kısmında firmalara ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Şu an itibariyle Kisssoft makina elemanları, dişli ve dişli kutusu tasarım yazılımı için makina mühendisliği dalında bizim mühendislik olarak sunduğumuz en ileri ürün diyebiliriz. Daha önce açıklanan rakamlara göre Türkiye’nin yıllık 5 milyar dolar transmisyon ve motor komponentinden kaynaklanan cari açığı var. Şu anda Türkiye’de üretilen dişli, dişli ekipmanı, transmisyon komponentleri tasarım seviyesi maalesef yeterli değil. Yerli üretimlerin tasarımları hep dışarıdan gelir, burada üretilir. Birçok transmisyon sistemi de direkt tek parça olarak yurt dışından gelir. 

2009 yılında makina imalat sektöründe kapasite kullanım oranları yüzde 62-63’lerdeyken transmisyon ve komponentleri alt grubunda yüzde 92’leri gördü. Bu kriz döneminde de böylesine katma değer üreten bir ürün üretiyorsanız durmazsınız. Bu figürlerden hareketle baktığımızda ülkemizde daha çok bu anlamda mühendislik bilgisini kendi bünyesine alması gerektiğine inanıyorum. Bu bahsettiğim ürün de makina mühendisliğinin ve imalatının hem zor, hem de en can alıcı konularından biridir. Biz firmalarımıza gerekli 2023 hedefleri doğrultusunda kolay, pratik, hızlı tasarım yapabilecek ve düzgün bir servis desteğiyle bu ürünü sunmayı öngörerek küçük-orta ölçekli imalatçılarımız dahil söz konusu bilgiye ve mühendislik seviyesine ulaşmasına destek olacağız.

2014 hedefleriniz nelerdir?

Şu anda hali hazırdaki katma değer yaratan ürünlerimizin daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bizim hedefimiz artı değer kazandırmak. Bu kapsam dahilinde Türkiye’de olmayan mühendislik ve teknoloji ağırlıklı ürünler için bazı görüşmelerin sonuna geldik. Onların da tanıtımına başlayacağız. Bir web sitesi portal projemiz var. Burada CNC takım tezgahları sektörüne yönelik firmaların kullanabileceği, değerli bilgilerin içerdiği bir çalışmanın içerisindeyiz. Bu proje için de çalışmalarımız devam ediyor. Yakında bu anlamda da hizmet sunmaya başlayacağız. 


2013-12-05
Bu Makaleyi paylaşmak ister misiniz?